1. Anasayfa
  2. Tavsiyeler

Motor Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir ?

Motor Ömrünü Uzatabilir miyiz ?

Motor Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapabiliriz ?
Motor Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir ?
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Araç alırken en önemli etkenlerden birisi de tamir maliyetleri ucuz ve çok fazla sorun yaratmayan araçlar olmalarıdır. Bu hedef doğrultusunda bir araç modeli bulduk. Uzun kullanım süresi de sunuyor bize. Ekstradan biz bu kullanım süresini artırma şansımız var mıdır acaba ? Bunun cevabı evet fakat dikkat etmemiz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Merak ediyorsanız eğer yazımızdaki püf noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Araç bakımlarını Aksatmamalıyız
  • Motor Yağ Değişimi
  • Triger Kayışı
  • Hava Filtresi
  • Kaliteli Yakıt Kullanımı

Araç Bakımları

Araç sahibiyseniz eğer araç bakımlarınızı düzenli ve işinin ehli kişilere yaptırmanız gerekmektedir. Periyodik bakımlarınızı geciktirmemelisiniz. Otomobilinizin parçaları farklı kullanım ömrüne sahiptir. Bundan dolayı periyodik bakımınızı yaptırırken sorun vermeye yakın bir parça tespit edildiğinde sorun yaşamadan önce değiştirmenizde fayda vardır.

Motor Yağ Değişimi

Motor yağınızı kullanımınıza göre değişmekle birlikte örneğin her 7000km’de bir değiştirmeniz ve fabrikanın önerdiği yağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte yağ seviyenizi kontrol etmeniz de gerekmektedir. Günümüzdeki araçlar artık düşük yağ seviyesini ikaz etmektedir. Bu uyarıyı dikkate alarak en kısa zamanda eklemeniz gerekmektedir. Aksi durumda motor içerisinde yağlama gerçekleşmediğinden dolayı aşınmaya maruz kalacaktır. Uzun sürede bu durum çok daha kötü sonuçlanabilir.

Triger Kayışı

Bakım sırasında mutlaka kontrol etmeniz gereken aksamlardan birisidir. Yıpranma durumuna göre değiştirmeniz gerekebilir. Triger kayışının durumu kontrol edilmezse eğer seyir halinde kopması durumunda oldukça maliyetli bir durumla karşılaşabilir ve kaza yapabilirsiniz. Triger kayışı ortalama 100.000 km’de bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir fakat sizin kullanımınıza ve kalitesine bağlı olarak ilgili durum değişebilmektedir.

Hava Filtresi

Motorun akciğeri olarak adlandırabiliriz hava filtresini. İçerisine ne kadar temiz ve bol hava çekebilirse motorunuz da o kadar sağlıklı çalışacaktır. Her periyodik bakım sırasında mutlaka kontrol etmeniz gereken parçalardan birisidir. Hava filtresinin görevi; motora giren havayı temizlemek, partikülleri ayıklayarak ateşleme sistemine karışmasını engeller. Bu sayede daha sağlıklı çalışır motorunuz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Kaliteli Yakıt Kullanımı

Kalitesiz yakıt kullanımı performans kaybına ve daha yüksek tüketime sebep olacaktır. Kalitesiz yakıtlarda partiküller de daha fazla olacağı için zamanla birikip motorun ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. Kaliteli yakıt ise motor ömrünü uzatıp daha az yakıt tüketmenizi sağlar. Partiküller olması gerekenden az olacağı için motorunuzda herhangi bir tıkanıklık yapmaz ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir