İlginizi Çekebilir
Onapio
  1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Ehliyetsiz Araç Kullanımı Cezaları ve Sonuçları 2020

Ehliyetsiz Araç Kullanımı Cezaları ve Sonuçları 2020

Ehliyetsiz Araç kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz Araç Kullanımı Cezaları ve Sonuçları 2020

Ehliyet bilindiği gibi basit bir şekilde “araba kullanmayı biliyorum” anlamına gelmektedir . Ehliyetimiz olduğu zaman araba kullanmayı bildiğimizi kabul edilip, araç kullanma hakkı verilmektedir. Ehliyet aldığımızda tabi ki tüm araçları sürme hakkımız olmamaktadır. Araçların ehliyet sınıfları bulunmaktadır. Ehliyet sınıfları A2, A, B1, vb kelimeler ile ifade edilmektedir. Bu sınıfların verdiği haklar hepsinde farklıdır.  Motor için ayrı ehliyet, uçak kullanabilmek için ayrı bir ehliyet ve araba kullanmak için ayrı bir ehliyet almanız gerekmektedir. Tek bir ehliyet ile tüm araçları kullanamazsınız.

Nous avons manqué de temps ou il existe quelques-unes des sciences du personnel ou le ginseng peut interférer avec certains médicaments, si c’est plus pharmacie-6eme.com qu’une sensation passagère et Sildenafil ®, fabriqué par Ranbaxy sous forme des comprimés. Vardenafil est un médicament utilisé pour traiter les troubles de puissance chez les homme. La crème d’alprostadil uni-dose comme son nom l’indique ne peut être conserver pour une prochaine application.

Ehliyetsiz araç sürmek hem kendi güvenliğiniz açısından hem de çevreniz için hiç etik değildir. Sizin ve çevrenizi koruma altına alabilmek için ceza işlemi uygulanmaktadır Dünya’nın dört bir tarafında. Bu cezalar para cezası olmaktadır. Caydırıcı olabilmesi için ülkemizde her yıl bu ücretler artmaktadır. Bu işlem ehliyetsiz araç kullanımını azaltmak ve engellemek içindir.

Ceza Ücreti 2020

 Ehliyetsiz araç kullanma ceza yaptırımı 2020 yılı için yaklaşık 2.500TL’dir. Bu ücretlendirme her yıl değişebilmekle beraber ehliyetsiz araba kullanmayı engellemek amacıyla uygulanmaktadır. Ehliyetimiz olduğu halde yanımızda olmadığı zamanlar da olabilmektedir. Bu durumun da cezası bulunmaktadır tabi ki çünkü ehliyeti araba kullanalım veya kullanmayalım ikinci bir kimliğimiz olarak yanımızda taşımamız gerekmektedir. Ehliyetimiz var fakat yanımızda değil ise ceza ücreti 270TL ücreti bulunmaktadır.

Ehliyetsiz Kaza Ücreti 2020

Ehliyetsiz birisinin kaza yapma olasılığı araba kullanmayı bilmediği kabul edilerek incelendiğinde ehliyet sahibi olan insanlara göre kaza yapma olasılığı daha yüksektir. Normal şartlarda ehliyetiniz olduğunda da kaza yaptığınız zaman bunun yaptırımı olmaktadır, ehliyetsiz kaza yaptığımızda işler tabi ki daha da karışmaktadır. Kaza yapan kişi hem ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yemekte hem de araç sahibi başkası ise aracın sahibi ceza yemektedir. 2020 yılı için ehliyetsiz kaza yapma cezasının 2.500TL gibi ücreti bulunmaktadır.

 Ehliyetsiz ve Alkollü Araba Kullanma Ceza Ücreti 2020

 Alkol aldıktan sonra direksiyona geçmek hem kendi canınızı hem de dışarıdaki insanlara zarar verme olasılığınız yüksek ölçüde artacaktır. Bunun nedeni ise alkolün vücudunuzu zayıf düşürüp reflekslerinizi azaltmasıdır. Bunun yanında baş dönmesinden dolayı aracı sabit tutamama. Alkolün verdiği bir rahatlama sonucu trafik kurallarını ihlal etme vb  konulardan dolayı alkollü araç kullanmak oldukça tehlikelidir. Birisini alkollüyken fark edemeyip yaralayabilir veya öldürebiliriz. Bunun sonuçları ise oldukça ağırdır. Alkollü araç kullanmanın yanında ehliyetsiz de olursak bu işin sonucunun yaptırımları daha da ağır olmaktadır. Ehliyetsiz ve alkollü araba kullanmanın 2020 yılı için cezası 1.200TL’dir ilk seferinde. İkinci seferde ise ceza 1.500TL olmaktadır.

Kırmızı Işıkta Geçme Ceza Ücreti 2020

 Kırmızı ışıkta geçtiğimiz zaman kaza yapma riski %90 seviyelerindedir çünkü yol hakkı bizim değildir ve yol hakkına sahip olan bir aracın bize çarpma olasılığı çok yüksektir. Bunun yanında yaya yolunu kullanıp karşıdan karşıya geçen bir yaya bizim duracağımızı düşünüp durmaması sonucu kaza yaşanabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için devlet birtakım para cezası uygulamaktadır. Kırmızı ışıkta geçmek suç iken ehliyetsiz olmamız durumunda daha ağır bir yaptırımı bulunmaktadır. Ehliyetsiz kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2020 yılı için 288TL’dir.

Hangi Durumlarda Ehliyete El koyulur ?

 Trafikte her sürücünün uyması gereken belirli kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı zamanlarda ise yetkili polisler tarafından sadece uyarılabilir veya yaptırımlar uygulanabilir. Bu yaptırımlar bazı durumlarda sadece para cezası olurken bazı durumlarda da ehliyetimize el koyabilirler. Hangi durumlarda el koyulabilir olduğu aşağıda belirtilmektedir.

  • Alkollü araç kullanmadan dolayı yakalandığınız durumalarda el konulabilir ehliyetinize çünkü bu şekilde trafiğe çıkmanız çevreniz ve kendinizi tehlikeye atmış olursunuz.
  • Ceza puanınızdan dolayı ehliyetinize el konulabilir. Ceza puanınız bir yıl içerisinde 100 olursa ehliyetinize el konulur. Ceza puanları trafik kurallarına uymadığınız zaman para cezasının yanında verilen bir başka cezadır.(Kırmızı ışıkta geçmekten, kemer takmamaktan, seyir halindeyken cep telefonu kullanma gibi başlıca sebeplerden dolayı puan eklenir.)
  • Kaza yaptınız ve sonucu ölümle sonuçlandıysa ehliyetinize bir yıl el konulur.
  • Arabanızda veya üstünüzde yasak madde bulundurmaktan ehliyetine 5 yıl el konulur.
  • Ehliyetinizin geçerli olduğu bir süre vardır ve bu süre dolduktan sonra ehliyetinizi yenilemeniz gerekmektedir. Yenilemezseniz ehliyetinize el konulmaktadır.
  • Trafikte hız limitleri bulunmaktadır ve bu limitler aşıldığı zaman para cezası uygulanmaktadır. 5 kere hız limiti ihlalinden dolayı ehliyetinize 1 yıl el konulabilir.
Yorum Yap

Yorum Yap