1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. M Sınıfı Ehliyet Nedir, Hangi Araçları Kullanabilir, Nasıl Alınır ?

M Sınıfı Ehliyet Nedir, Hangi Araçları Kullanabilir, Nasıl Alınır ?

Moped

M Sınıfı Ehliyet Nedir, Hangi Araçları Kullanabilir, Nasıl Alınır ?

B sınıfı ehliyetine sahip olan kişiler (otomobil ve kamyonet kullanabilen) MTV ödemeden kullanabilir. Sadece B sınıfı sürücü belgesi olmak zorunda değildir herhangi bir sürücü belgeniz varsa M sınıfı ehliyeti almadan kullanabilirsiniz. M sınıfı küçük motorları kullanmak için alınan sürücü belgesidir. Trafikte bu tür araçlar “moped” olarak adlandırılmıştır.

Moped’in özellikleri nedir ?

 * Moped’in hızı 45 km/h aşmamaktadır. Bazı içten yanmalı Mopedler 50 km/h’a kadar çıkabilmektedir.

  • İki tekerlekli, üç tekerlekli ve dört tekerlekli olmak üzere üç çeşit olarak üretilmektedir.
  • 4w olan elektrik ile çalışan Mopedler de bulunmaktadır.

 Moped Kullanmanın Avantajları

 * Büyük bir motor sahibi olduğumuzda veya bir arabaya sahip olduğumuzda trafiğe çıkabilmemiz için zorunlu trafik sigortası yaptırmamız gerekmektedir. Bu durum da daha fazla masraf demektir. MTV ödedikten sonra üstüne tekrar bir de sigorta yaptırmamız gerekmektedir. Bundan Moped kullanarak sıyrılabilirsiniz.

  • Yukarıda da belirttiğimiz gibi MTV alınmamaktadır.

 Yaş Sınırı Nedir M Sınıfı Ehliyetin ?

Otomobil veya kamyonet sürücü belgesi yani B sınıfı sürücü belgesi sahibi olabilmeniz için en az 18 yaşında olabilmeniz gerekmektedir. M sınıfı sürücü belgesini alabilmeniz için ise en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. M sınıfı sürücü belgesinin yaşının diğerlerinden farklı olmasının sebebi ise motorunun küçük ve elektrikli olmasıdır.

 Nasıl M Sınıfı Ehliyet Sahibi Olabilirim ?

 İlk olarak 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra çevrenizdeki herhangi bir sürücü kursuna yazılmanız ve sınavları vermeniz sonrası M sınıfı ehliyete sahip olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap