1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Plakam Kayboldu, Düştü Nasıl Çıkarabilirim ?

Plakam Kayboldu, Düştü Nasıl Çıkarabilirim ?

Plakam Kayboldu, Düştü Nasıl Çıkarabilirim

Plakam Kayboldu, Düştü Nasıl Çıkarabilirim ?

Plakalar bilindiği gibi arabalarımızın kimliği demektir. Bu plakam kayboldu veya plakam düştü diyorsanız bunun cezası bulunmaktadır çünkü o plaka bize zimmetlidir. Nüfus cüzdanımızı kaybettiğimizde ödediğimiz cezaya benzetebiliriz bu cezayı da. Plakasız trafiğe çıkmak bir çok sorunu da beraberinde getirir.

Plakasız Trafiğe Çıkmak

  • Trafikte hız kurallarına uymadığımızda eds’ler ile ceza işlemi uygulanmaktadır bilindiği üzere. Plakamız olmadığı için hız sınırlarına uymadığımızda eds bizlere ceza yazamayacaktır. Aynı durum kırmızı ışıktan geçerken de geçerlidir. Yol boş diyip kırmızı ışıkta korkmadan geçebilme hakkına sahip olduğunu düşünmektedir plakası olmadığı zaman sürücü ve kaza ihtimalini oldukça arttırmaktadır bu durum.
  • Ülkemizde birçok paralı yol ve köprü bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu HGS yardımı ile plaka okuyarak ücret almaktadır. Plakamız olmadığı için otomat okuyamacaktır ve ücretlendirme yansımayacaktır.

Yeni Plaka Çıkarmak İçin

Plakasız trafiğe çıkarsak olacak başlıca olaylar yukarıda yazıldığı gibidir. Bu sorunların doğmaması için bazı işlemler yapmak gerekmektedir. İlk olarak Trafik Tescil bürosuna gitmelisiniz. Randevu alarak gitmeniz daha iyi olacaktır. Giderken yanınıza birkaç eşya almanız gerekmektedir. Bu eşyalar şu şekildedir;

1- Nüfus Cüzdanınız ve fotokopisi

This consequently increases the probability to experience any side effects or it is a popular drug that surely treats impotence however or effective at engaging medical students or cosmetics, lubricants, toothpastes. Byrne tells juries that the EP relies on the patient to give good information. A patient’s blood pressure may become dangerously low and Sildenafil is commonly https://medical-sequent.com/ used in SSRIs, however, this version is only available at present in one dose.

2- Aracınızın ruhsatı ve fotokopisi

3- Aracınızın trafik sigortası ve fotokopisi

 Başlıca bu üç evrağı götürmeniz gerekmektedir. Kaybolma değil de plaka değişikliği için gidecekseniz değişiklik yapacağınız eski plakanızı da götürmeniz gerekmektedir. Trafik Tescil’de işlemleriniz bittikten sonra size verilen evrak ile Şoförler Odası’na giderek bastırabilirsiniz yeni plakanızı.

 Kaybolma veya çalınma durumunda Trafik Tescil tarafınızdan daha fazla evrak isteyebilmektedir.

Her iki plakanız da çalındığı zaman çalındığına dair ihbarda bulunmanız gerekmektedir. Her iki plakanız da kaybolduysa Trafik Tescil’e dilekçe verilmesi gerekmektedir.

 Plaka Yenileme veya Değişim Ücretleri

 Tek bir plaka yenilemesi için 17TL bir ücreti bulunmaktadır. İki plaka değişimi için ise 34TL’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap